Aloe Vera Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Aloe Vera faydaları ve zararları merak edilen konulardan biridir. Bu bitki Liliaceae familyasından bir bitkidir. Bu bitkilerin sarı çiçekleri vardır. Bunun yanında yaprakları üç köşelidir. Aloe vera Türkiye’de sarı sabır ismi ile de bilinir. Bu bitki insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Aloe veranın bilinen 360 türü bulunur. Bunun yanında uzun yıllardır sağlık sektöründe bu bitki kullanılır.

Aloe vera yapısında insan sağlığına faydalı olan pek çok vitamin ve mineral bulunur. Bunun yanında yapısında antrakinonlar, salisik asit, folik asit, kolin, sakaridler gibi aktif bileşenleri içerir. Bu bitki A, E ve C vitaminleri açısından da zengindir. Aloe veranın yaprak kısımlarında jel şeklinde bir sıvı bulunur. Bu jel uzun yıllardır. Cildi nemlendirmek için kullanılır.

Aloe Vera Nedir? Ne İşe Yarar? Aloe Vera Özellikleri

Aloe vera kaktüs benzeri dikenlere sahip olan bir bitkidir. Bu bitkinin sarı çiçekleri vardır. Bitkinin yaprak kısımları üç köşeli bir yapıya sahiptir. Afrika’da bu bitki Cape aloe ismi ile bilinir. Aloe vera bitkinin çeşitli türleri bulunur. En çok kullanılan türü ise Aloe Barbadensis olarak isimlendirilir. Bu bitkinin farklı çeşitleri de ticari amaçla yetiştirilir. Genelde sağlık için bitkisel besin olarak tercih edilir. Aloe vera faydaları ve zararları birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Aloe vera jeli nemlendirici amacı ile kullanılır. Bu jelin yaklaşık 4000 yıldan beri kullanıldığı bilinir. Aloe vera bitkisinin etli ve geniş yaprakları vardır. Uç kısmına doğru kılıç şeklinde sivrileşir. Yaprakları soluk yeşil bir renge sahiptir. Sivri dikenli bir yapısı vardır. Bitki tabanından yukarı doğru çiçeğe benzer bir şekilde açılır. Burada yer alan sivri diken kısımları fuziform şekilli çiçekler ve çoğalmayı sağlayan dallar yer alır.

Çiçeğin ortadan tek bir çapı çıkar. Bu çiçek yaklaşık 135 cm’e kadar yükselebilir. Bunun yanında bu salkım ucunda bir çiçek salkımı yer alır. Çiçeğin meyvesi ise oldukça fazla çekirdek içeren üçgen şekilli kapsül yapıdadır. Aloe Vera Amerika ve Japonya gibi ülkelerde kültür bitkisi şeklinde yetiştirilir. Bu bitkinin suyunun kendine has bir kokusu vardır.

Aloe Vera Bakımı Faydaları

Aloe Vera bitkisi çok fazla su ve ışık istemez. Bu özellikleri nedeni ile bakımının kolay olduğu düşünülür. Ancak bitkinin bakımında bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Aloe vera özellikle cilt açısından oldukça faydalı bir bitki olma özelliğine sahiptir. Evde ya da ofis gibi alanlarda da yetiştirilebilir. Bu bitki uzun ömürlü olmasının yanı sıra son derece dayanıklıdır. Bu bitki tüm ortamlara kolaylıkla uyum sağlama özelliğine sahiptir.

Aloe vera bitkisinin sulamasına dikkat etmek gerekir. Toprağının çok fazla nemli olmaması gerekir. Bu sebeple toprağının kontrol edilmesi ve çamursu bir kıvamının olmaması gerekir. Bunun yanında toprağın çok kuru olmamasına da dikkat edilmelidir. Hafif nemli topraklarda bu bitki rahatlıkla yetişir.

Aloe vera bitkisinin çok fazla rüzgar almayan bölgelerde yetiştirilmesi gerekir. Eğer evde yetiştiriliyorsa o zaman sıcaklığın 14 ile 15 derece altında olmaması gerekir. Bunun yanında kapı ağzı ya da pencere gibi rüzgar alan yerlerden uzak olmalıdır. Aloe vera bitkisinin toprağının yılda bir defa değiştirilmesi önemlidir. Toprak değişimi Nisan ayı gibi yapılabilir. Humuslu ve lifli topraklar tercih edilebilir. Toprak değişim işlemlerinde saksının bir numara büyük olması gerekir.

aloe vera yüze faydaları

Aloe Vera Cilde Faydaları

Aloe vera yapısında vitaminler, proteinler ve kollajen bulunur. Bu sayede cildin yenilenmesine yardımcı olur. Bu sebeple yanık, cilt tahrişi, yaralanma gibi sorunlarda kullanılabilir. Aloe vera yüksek miktarda mineral ve su içerir. Bu nedenle ciltteki yıpranma sorunlarını da giderir.

Aloe Vera Duş Jeli Faydaları

Aloe vera duş jelinin cildi nemlendirme özelliği vardır. Özellikle hassas ciltlere sahip olan kişiler tarafından tercih edilen bir üründür. Aloe vera duş jeli tazelik hissi verir. Tüm cilt tipleri bu duş jellerini rahat bir şekilde kullanabilir. Bunun yanında ciltteki pullanma ve kuruma durumlarının giderilmesine yardımcı olur.

Aloe Vera Jeli Faydaları

Aloe vera jelinin iltihapları kurutma özelliği vardır. Antibakteriyel özelliği nedeniyle özellikle ağrılı sivilcelerde kullanılabilir. Sinek ve böcek ısırması durumlarında meydana gelen kaşıntı, yanma gibi hislerin giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanında ısırılan yerde bakteri üremesine de engel olur. Sorunlu bölge yatışana kadar düzenli bir şekilde kullanılabilir.

Aloe Vera Suyu Faydaları

Aloe vera suyu faydaları nedeniyle günümüzde sıklıkla kullanılır. Aloe vera suyu sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. İltihap sorunlarını azaltır. Kalbi koruma özelliği vardır. Diyet yapanlarda kilo kaybına yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur.

aloe vera yağı

Aloe Vera Masaj Yağı Faydaları

Aloe vera yağı cildin doğal bir şekilde serinlemesine yardımcı olur. Cildi yatıştırma özelliği vardır. Bunun yanında cildin yenilenmesine yardımcı olur. Aloe vera yağı böcek ısırması, kaşıntı, tahriş sorunlarının giderilmesine de yardımcı olur.

Aloe Vera Meyve Suyu Faydaları

Aloe vera meyve suyu sindirim problemleri yaşayan kişilerin bu sorunlardan kurtulmalarına yardımcı olur. Ağız ve diş sağlığı problemlerine iyi gelir. Beyin sağlığının korunmasında etkilidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

aloe vera faydaları, aloe vera zararları

Aloe Vera Faydaları

Aloe Vera faydaları oldukça fazladır.

✓ Aloe vera kemik ve kalsiyum gelişiminde etkilidir.

✓ Yapısında bakır bulunur. Bu sayede vücut dokusunun yenilenmesini sağlar.

✓ Yapısında yer alan krom kan şekerinin sabitlenmesine yardımcı olur.

✓ Kalp rahatsızlıklarının giderilmesini sağlar.

✓ Sinir ve kas fonksiyonlarının korunmasını sağlar.

✓ Bağışıklık sisteminin korunmasını sağlar.

✓ Vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Alıç Ağacı Faydaları ve Zararları

Aloe Vera Zararları

Aloe vera aşırı tüketildiğinde aloe vera zararları meydana gelebilir.

✓ Aloe vera yüksek miktarda kullanılırda elektrolit kaybına neden olabilir.

✓ Fazla kullanılması ishal ve idrarda kan görülmesine neden olabilir.

✓ Kilo kaybı, kas güçsüzlüğü durumları meydana gelebilir.

✓ Böbrek problemleri olanların çok fazla tüketmemesi önemlidir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x