Alıç Ağacı Faydaları ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

Alıç ağacı faydaları ve zararları merak edilen konular arasında yer alır. Alıç halk arasında yemişen ismi ile de bilinir. Bu bitkinin dikenleri bulunur. Bu sebeple akdiken ismi ile de bilinir. Alıç meyvesinin buruk bir tadı vardır. Görüntü bakımından muşmulaya benzerdir. Bu nedenle bazı yörelerde muşmula ismi ile de bilinir. Alıç bitkisinin Kuzey Yarım Kürede yaklaşık 50 çeşidi bulunur. Ülkemizde ise bu bitkinin yaklaşık 17 çeşidi vardır. Alıç bitkisi kış aylarında yaprak döker. Çalı benzeri bir bitkidir. Alıç ağacının aşılanması ile armut ve elma meyvesi üretmek mümkündür. Alıç en fazla, Kuzey Asya ve Amerika ile Avrupa’da yetişir. Bunun yanında bu bitki antioksidan özelliği ile de bilinir.

Alıç ağacı boyu 7 metreye kadar ulaşabilir. Bu bitkinin beyaz renkli çiçekleri vardır. Bunun yanında dikenli yapısı ile de bilinir. Alıç bitkisinin meyvesinden alıç çayı, turşusu, reçeli ya da marmelat yapılabilir. Bu meyve sağlığa çok faydalıdır. Bu meyvenin hapı da üretilir. Alıç meyvesi ekim ve kasım aylarında toplanır.

Alıç Ağacı Anlamı Nedir? Nerelerde Yetişir?

Alıç ağacı bitkisi, tıbbi bitkiler arasında yer alır. Bu bitkinin çiçekleri ile meyvesinin antioksidan özelliği bulunur. Bunun yanında yapısında çeşitli şekerler, flavon, organik asitler, eter yağı bulunur. Ayrıca çeşitli vitaminler ile saponin de içerir. Alıç, kalbin doğru bir şekilde çalışmasını sağlar. Bunun yanında kalp ve damar fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.

Magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor açısından zengindir. Bu meyvede C vitamini oldukça fazla bulunur. Sağlığa faydalı olması nedeniyle bu meyve eski zamanlarda ilaç olarak kullanılırdı. Alıç eski Romalılarda mutluluk ve neşe sembolü olarak kullanılırdı. Bu ağacın çiçekleri nisan ve haziran ayında açılmaya başlar. Kuru alıç çiçeklerini aktarlardan satın almak mümkündür. Alıç meyvesinin renkleri sarı ve kırmızı renklerinde olur. Bu meyve genelde kilo ile satılır. Eylül ve Ekim aylarında bu ağacın meyveleri pazarlarda satılır.

Alıç Ağacı Ne Kadar Sürede Meyve Verir?

Alıç ağaçlarının yabani olanları genelde dere kenarlarında taşlık alanlarda, ormanlarda ve dağlık, kayalık arazilerde yetişir. Alıç Türkiye’de ticari amaçla yetiştirilmez. Alıç, ülkemizde genelde soğuk ve kurak yerlerde yetişir. Bunun yanında kentsel peyzaj için de kullanılır. Bu bitki çeşitli alanlarda rahatlıkla yetişir. Karasal iklimlerde de rahat bir şekilde yetiştirilir. Alıç bitkisi, tohumundan kendi kendine yetişir. Bu bitki çimlenme aşamasında zorlanır. İlk yetişme dönemlerinde suya çok ihtiyacı vardır. Sonrasında ise yağmur suları ile büyür.

Alıç Ağacı Özellikleri

Alıç ağacı Avrupa, Amerika ve Asya’da yetişir. Bu ağacın meyvesi antioksidan bakımından çok zengindir. Ağaçları 7 metreye kadar uzar. Çiçekleri genelde beyaz renklidir. Bunun yanında ağacın dal kısımlarında diken bulunur. Alıç ağacı yabani olarak büyüyen bir ağaçtır.  Alıç ağacı faydaları ve zararları en çok araştırılan konulardan birisidir. Doğal olarak kendi kendine yetişir. Bu ağacın meyveleri muşmulaya olan benzerliği ile bilinir. Kırmızı ve koyu sarı renkleri bulunur.

alıç çayı faydaları ve zararları

Alıç Ağacı Çayının Faydaları

 • Alıç çayı ruhsal problemlere iyi gelir.
 • Strese iyi gelme özelliği vardır. Bunun yanında depresyonu engeller.
 • Kaygı ve endişenin azalmasına yardımcı olur.
 • Sinir hücrelerinin yatışmasını sağlar.
 • Sindirimi güçlendirme özelliği vardır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Vücudun hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.
 • C vitamini açısından çok zengin bir çaydır.
 • Güçlü bir antioksidan olma özelliğine sahiptir.
 • Kalp ve damar tıkanıklığı sorunlarını giderir.
 • İshali giderir.
 • Soğuk algınlığının geçmesine yardımcı olur.
 • Potasyum bakımından zengindir.
 • Tükürükte bulunan enfeksiyonları giderir.

Alıç Ağacı Meyvesi Faydaları

Alıç meyvesi, kalp hastalıklarının giderilmesini sağlar. Kalp ritminin düzenlenmesine yardımcı olur. Genelde alternatif tedavide sıklıkla kullanılır. Ağır enfeksiyon durumlarında kalp kasında oluşan hasarların giderilmesini sağlar. Yüksek tansiyon nedeniyle meydana gelen damar sertliklerinin giderilmesini sağlar. Ödem atmaya yardımcı olur. İshal sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.  Alıç ağacının faydaları ve zararları da bulunmaktadır. Özellikle kalp krizi geçiren kişilerde kalbin güçlenmesini sağlar. Mide enfeksiyonlarının giderilmesini sağlar. Damar tıkanıklığı oluşumuna engel olur.

alıç sirkesi, alıç sirkesi faydaları

Alıç Sirkesi Faydaları ve Zararları

Alıç ağacı sirkesi oldukça faydalıdır. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Vücutta oksijen ve kan dolaşımına yardımcı olur. Bu şekilde damarların genişlemesini sağlar. Alıç sirkesi A, B ve C vitamini bakımından zengindir. Bunun yanında magnezyum, potasyum açısından da son derece zengindir.

Göğüs ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Bağışıklığın güçlenmesini sağlar. Kan yapma özelliği bulunur. Bu sayede kansızlık sorunlarının giderilmesinde etkilidir. Ciltteki kaşıntıların giderilmesini sağlar. Zayıflamaya yardımcı olur. Böbrek hastalıklarının giderilmesini sağlar. Strese karşı etkilidir. Alıç sirkesi yapısında yüksek miktarda asit bulunur. Bu nedenle ölçülü olarak tüketilmesi önemlidir. Yemeklerde ve salatalarda da rahatlıkla kullanılabilir.

Alıç Ağacı Yaprağı Faydaları

Alıç yaprağının kaynatılıp içilmesinin pek çok faydası bulunur. Antioksidan özelliği bulunur. Bu sayede kanserli hücrelerin oluşmasına engel olur. Kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlar. Üst solunum yolu hastalıklarını önler. Kansızlık sorunlarına iyi gelir.

alıç ağacı faydaları, Alıç ağacı faydaları ve zararları merak edilen konular arasında yer alır. Alıç halk arasında yemişen ismi ile de bilinir. Bu bitkinin dikenleri bulunur. Bu sebeple akdiken ismi ile de bilinir. Alıç meyvesinin buruk bir tadı vardır. Görüntü bakımından muşmulaya benzerdir. Bu nedenle bazı yörelerde muşmula ismi ile de bilinir. Alıç bitkisinin Kuzey Yarım Kürede yaklaşık 50 çeşidi bulunur. Ülkemizde ise bu bitkinin yaklaşık 17 çeşidi vardır. Alıç bitkisi kış aylarında yaprak döker. Çalı benzeri bir bitkidir. Alıç ağacının aşılanması ile armut ve elma meyvesi üretmek mümkündür. Alıç en fazla, Kuzey Asya ve Amerika ile Avrupa’da yetişir. Bunun yanında bu bitki antioksidan özelliği ile de bilinir.

Alıç Ağacı Faydaları

Alıç ağacı faydaları oldukça fazladır.

 • Alıç meyvesinin mideyi rahatlatma etkisi vardır.
 • Uykusuzluk problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Kalp krizi riskini azaltma özelliği vardır. Damar sertliği problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • İdrar söktürme özelliği bulunur.
 • Cinsel performansın artmasına yardımcı olur.
 • Kalp atışının düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Sinirsel bozukluk sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Tansiyon düşürme etkisi vardır. Bu nedenle yüksek tansiyonu olan kişilerin kullanması önerilir.

Frambuaz Faydaları Ve Zararları

Alıç Ağacı Zararları

Alıç meyvesinin çok fazla tüketilmesi durumunda alıç ağacı zararları ortaya çıkar.

 • Alıç meyvesi çok fazla tüketildiği zaman kalp çarpıntısına neden olabilir. Bunun yanında göğüs ağrısı oluşumuna da neden olabilir.
 • Alıç meyvesinin çok fazla tüketilmesi mide bulantısı, baş dönmesi, bağırsakta kanama gibi sorunlara neden olabilir.
 • Alıç meyvesinin kalp damarlarını genişletme etkisi bulunur. Bu nedenle kalp ilaçları ile tüketilmesi zararlı bir etki oluşmasına neden olabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x