Alfa Alfa Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Alfa alfa bitkisi Türkiye’de yabani yonca ismi ile de bilinir. Alfa alfa faydaları ve zararları merak edilir. Bu bitki insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Filizleri ile tohumları genellikler ilaç yapmak için kullanılır. Bunun yanında bu bitkinin içerisinde kolesterole neden olmayan protein bulunur.

yonca nedir, özellikleri

Alfa Alfa (Yonca) Nedir? Nerelerde Bulunur?

Alfa Alfa bitkisi terminolojide alfalfa ismi ile bilinir. Halk arasında bu bitki yonca olarak isimlendirilir. Araplar bu bitkiye bitkilerin babası ismini vermiştir. Çünkü bu bitki oldukça faydalıdır. Boyu en fazla 90 cm kadar uzar. Ancak bu bitkinin kökleri 8 metre kadar uzayabilir. Etkili kök derinliği ise yaklaşık 2 metre civarıdır. Canlı ya da kuru olarak kullanılabilir.

Alfa alfa bitkisi yani yonca Asya kökenli bir bitkidir. Bu bitki Araplar ve Romalılar tarafından Orta Asya’ya yayılıp oradan da tüm dünyaya yayılmıştır.  Alfa alfa faydaları ve zararları birçok kişi tarafından  merak edilmektedir. Bu bitki vitamin, mineral, protein bakımından oldukça zengindir. Bunun yanında yapısında kalsiyum, manganez, A vitamini, C ve K vitaminleri bulunur. Alfa alfa bitkisi klorofil ve karoten kaynağı şeklinde de kullanılabilir. Bu bitki et tüketmeyen kişiler için de protein kaynağı olarak kullanılabilir.

Alfa Alfa Kapsülü Faydaları

Alfa alfa kapsül faydaları günümüzde merak edilen konulardan biridir. Bu bitkinin takviyeleri günümüzde tablet ya da kapsül şeklinde kullanılabilir. 33:1 şeklinde yüksek konsantrasyona sahip olan bu kapsüllerden günde 3 ya da 4 defa alınmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Alfa alfa kapsülü kolesterolü ve kan şekerini düzeltme düzenler. Lif açısından zengin olması nedeniyle sindirim problemlerini giderir. Karaciğerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bunun yanında vücudun zararlı toksinlerden korunmasını sağlar. Alfa alfa kapsülü menopoz sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Menopoz zamanı sıklıkla görülen sıcak basması gibi durumların giderilmesini sağlar. Bunun yanında menopoz sonrası yaşanan yan etkilerin de giderilmesine yardımcı olur.

Alfa Alfa Çayı Kilo Verdirir Mi?

Alfa alfa bitkisinin doğal bir şekilde alınarak tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak bu bitkiyi çay olarak tüketenler de mevcuttur. Bu bitki lif bakımından son derece zengindir. Bu nedenle tok tutma özelliği vardır. Bu sayede kişilerin kilo vermesine de yardımcı olur. Alfa alfa bitkisini taze bir şekilde tüketmek vücuttaki pek çok hastalığın giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanında vücudun ihtiyacı olan enzimler de sağlanır.  Alfa alfa çayı dışında da  alfa alfa bitkisi faydaları oldukça fazladır.

Bu enzimler sayesinde vücutta gerçekleşen reaksiyonlar da hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu sayede insanların günlük yaşamlarında gerçekleştirdikleri eylemleri çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Kurutulmuş yonca yaprakları çay olarak tüketilebilir. Bu şekilde diyet katkı maddesi olarak sıklıkla kullanılır. Bu bitki özellikle ABD ile Avustralya’da salatalarda tercih edilir.

yonca çayı faydaları ve zararları

Alfa Alfa Çayı Faydaları

Alfa alfa çayının detoks etkisi vardır. Bu sayede karaciğer sağlığının geliştirilmesine yardımcı olur. Vücutta bulunan toksik maddelerin hızlı bir şekilde atılmasını sağlar. Alfa alfa çayı bursit ve artrit nedeniyle meydana gelen ağrıların tedavi edilmesine yardımcı olur.

Mesane ve prostat problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Üriner sistemdeki enfeksiyonların giderilmesini sağlar. Yorgunluk sorunlarını giderir. İnsanların enerjisinin artmasına yardımcı olur. Lifli yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştırma etkisi vardır. Menopoz etkilerinin hafif bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur. Alfa alfa çayı faydaları ve zararları bir çok kişi tarafından merak edilmektedir.

alfa alfa faydaları, yonca faydaları

Alfa Alfa Faydaları

Alfa alfa faydaları oldukça fazladır.

✓ Alfa alfa bitkisi kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Bunun yanında kemiklerin çeşitli hastalıklardan korunmasını sağlar. Kireçlenme, mafsal iltihabı, artrit semptomlarının iyileştirilmesini sağlar.

✓ Bu bitki idrar yolu sorunlarının giderilmesini sağlar. Böbrek, idrar kesesi, idrar yolu, kum ve böbrek taşı düşürme konularında etkisi büyüktür. Sistit iyileştirme, kan, böbrek ve karaciğerlerin temizlenmesi, idrar artırma etkileri de vardır.

✓ İştah açma özelliği bulunur. İyi bir besleyici gıdadır. Anemi ve kansızlık durumlarında kan değerlerinin yükselmesine yardımcı olur.

✓ Bitkinin yüksek lif yoğunluğu sayesinde kolesterolü dengeleme özelliği vardır. Kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar.

✓ Hipofiz bezinin fonksiyonlarını destekleme özelliği vardır. Damla hastalığı, gut, kabızlık gibi hastalıkları rahatlatma etkisi bulunur. Östrojen hormonunu artırır. Bunun yanında kan şekerinin ayarlanmasına yardımcı olur.

✓ Bilindiği gibi antioksidanların serbest radikallerle savaşma özelliği vardır. Bu nedenle vücuda yüksek miktarda antioksidan almak son derece önemlidir. Alfa alfa bitkisi iyi bir serbest radikal olma özelliğine sahiptir. Bu bitkinin filizleri son derece lezzetli olmasının yanı sıra oldukça faydalıdır.

✓ Alfa alfa bitkisinin besin değerleri çok yüksektir. Bu sayede kansızlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Aloe Vera Faydaları ve Zararları

Alfa Alfa Zararları

Bitkinin çok fazla tüketilmesi durumunda alfa alfa zararları ortaya çıkabilir.

✓ Bu bitki normal bir şekilde kullanıldığı zaman vücuda herhangi bir yan etkisi yoktur.

✓ Alfa alfa bitkisinin çok fazla kullanımı otoimmün hastalık olarak isimlendirilen lupus eritematozus gibi reaksiyonların meydana gelmesine sebep olabilir.

✓ Alfa alfa bitkisinin fazla tüketimi bazı insanlarda güneşe hassasiyet meydana getirebilir.

✓ Açık tenli insanların bu bitkiyi çok fazla tüketmesi durumunda güneşe hassasiyet meydana gelir. Bu nedenle bu kişilerin güneşe çıkarken güneş kremi kullanmaları son derece önemlidir.

✓ Alfa alfa bitkisinin tohum kısmında canavanine isimli bir aminoasit vardır. Bu aminoasit fazla tüketilirse insanlarda romatoid artrit ya da sistemik lupus eritematozus görülebilir.

✓ Bu bitkinin bazı ilaçlarla birlikte alınması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

✓ Alfa alfa bitkisi doğum kontrol ilaçlarının etkisinin azalmasına neden olur.

✓ Bu bitki Warfarin isimli ilacın etkisinin azalmasına neden olur. Çünkü alfa alfa içerisinde yüksek miktarda K vitamini vardır. K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Bu ilaç ise kan pıhtılaşmasını önlemek için kullanılır.

✓ Hamile ve emziren kişilerin de bu bitkiyi kullanması önerilmez. Bu bitkide yüksek miktarda pürin bulunur. Bu da ishal, mide ülseri, gaz oluşumu gibi problemlere neden olabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x