Aletli Pilates Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Aletli pilates faydaları ve zararları oldukça fazla merak edilen konulardan biridir. Aletli pilatesin vücut direncini artırma özelliği vardır. Bunun yanında düzenli bir şekilde yapıldığı zaman vücudun forma girmesine yardımcı olur. Tüm faydaları nedeniyle bu spor son zamanlarda oldukça popülerdir.

Aletli Pilates Nedir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilates, vücudun daha esnek bir yapıda olmasına yardımcı olur. Özellikle son zamanlarda daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Aletli pilates insanların doğru bir duruş kazanmasına yardımcı olur. Bunun yanında insanların koordinasyon kazanmasını da sağlar.

Aletli pilates, kasların esnetilmesine yardımcı olur. Vücuttaki güçsüz bölgelerin güçlenmesine yardımcı olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir spor türüdür. Aletli pilates de normal pilatesten farklı olarak vücudun bazı bölgelerine direnç uygulanır. Bu spor türünün bir uzman ile beraber yapılması önemlidir. Aksi takdirde sakatlanma gibi durumlar söz konusu olabilir. Bunun yanında uzman biri ile yapılması egzersizin doğru bir şekilde yapılmasına da olanak sağlar.

Aletli Pilates Ne Kadar Sürede Fayda Gösterir?

Aletli pilates her yaştan insan için uygundur. Bu antrenman hafif ya da zorlu bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu egzersiz düzenli egzersiz yapanlar ile yeni başlayanlar için uygundur. Başlangıç seviyesinde olan kişiler bu egzersizlere temel alıştırmalar ile başlayabilir. Zaman içerisinde yaşanan gelişmeleri gözlemlemek mümkündür. Aletli pilates faydaları ve zararları bir çok  spor sever tarafından araştırılmaktadır. Aletli pilates sayesinde insanlar iyi bir duruş kazanabilirler. Egzersizler sayesinde vücut her zaman aynı hizada durur. Bu durum bel ağrısı çeken kişilerin bu sorundan kurtulmasına yardımcı olur. Aletli pilates sayesinde kaslar daha fazla kullanılır. Bu nedenle kaslar zaman içerisinde daha da güçlenir.

aletli pilates kilo verdirir mi, aletli pilates kiloya faydaları, aletli pilates kilo vermeye yardımcı olur mu, pilates kilo verdirir mi, pilatesle kilo verme

Aletli Pilates Kilo Verdirir Mi?

Aletli pilates ile kasların güçlendirilmesi amaçlanır. Bu da vücudun belli bölgelerinin şekillenmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olur. Kalça, bacak, karın gibi bölgelerin sıkılaşmasını sağlar. Pilates programları düşük seviyede ya da yüksek seviyede hazırlanabilir.

Pilates aerobik bir egzersiz olarak sınıflandırılır. Bu nedenle kilo vermeyi hedefleyen kişilerin dengeli bir beslenme programı oluşturması da önemlidir. Bunun yanında yüzme, yürüyüş, bisiklete binme gibi düzenli aktivitelerde bulunmaları da gerekir. Aletli pilates faydaları ve zararları  bir çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Pilates, karın, omurilik ve göbek bölgesine etki eder. Bu nedenle bel ağrısı çeken kişiler için son derece uygun bir egzersizdir. Pilates sayesinde kişilerin bacak ve kalça bölümleri oldukça güçlü bir hal alır. Pilates sayesinde eklemlerin esnekliği de artar. Artrit sıkıntıları olan insanlar için oldukça faydalı bir spordur. Bunun yanında pilates uyluk kaslarını güçlendirme özelliğine sahiptir. Bu sayede artrit ve diz yaralanması sorunlarının yaşanmasının önüne geçer.

pilates aletleri, pilates aletleri nelerdir, ne işe yarar

Aletli Pilates Aletleri Nelerdir?

Reformer, aletli pilates de en çok kullanılan aletlerden biridir. Bu alette bir yay seti bulunur. Bu yay setine tutturulmuş olan kayar taşıyıcı yer alır. Bu yayların direnç seviyelerinin ayarlanması sağlanabilir. Bunun yanında taşıyıcı iterken ya da çekerken kaymayı engelleyen omuz blokları da yer alır. Reformer uç kısmında bir ayak çubuğu bulunur. Bu şekilde taşıyıcı çok daha kolay bir şekilde hareket ettirilebilir. Saplı olan uzun kayışlar ise çerçevenin uç kısmında bulunur. Bu şekilde kol ve bacaklar çekilerek taşıyıcının hareket etmesi sağlanır.

Biçimlendiricinin kullanılabilmesi için yatar, oturur pozisyonda durmak mümkündür. Bunun yanında yaylara direnç sağlanarak vagonun sabit tutulması şeklinde egzersizler yapılabilir. Reform pilatesin en önemli faydası kasların uzamasına yardımcı olur. Bu durum eksantrik kas kasılması olarak isimlendirilir. Ekstra kütleye gerek kalmasan uzun kaslara sahip olmak mümkündür.

Eğer kişilerde ciddi olmayan bir sakatlanma durumu varsa bunun yanında direnç ile kaslar yaralanmadan iyileşiyorsa reform son derece faydalı olacaktır. Cadillac da aletli pilates ekipmanlarından biridir. Cadillac bir yatak ve üstten geçen üç taraflı çerçeveden oluşur. Bacak yayı, asılacak halkalar, kol yayları, trapez, itme çubuğu gibi aparatları vardır. Son derece büyük bir görünümü vardır. Bu nedenle grup sınıflarında bu alet çoğunlukla kullanılmaz. Cadillac ile tüm germe egzersizleri rahat bir şekilde yapılabilir.

Aletli Pilates Boy Uzatır Mı?

Boy uzaması kemiklerin vertikal olarak büyümesi demektir. Ancak pilatesin kemiklerin uzaması ile ilgili bir etkisi bulunmaz. Pilates ile genetik bir şekilde kodlanan kemik ve boy uzunluğunun değiştirilmesi mümkün değildir. Pilates kemiklerin değil kas yapısı ve omurga duruşunu düzeltme etkisi bulunur.

Pilates sayesinde vücut bölümlerinin esnemesi sağlanır. Bunun yanında kasların da çalışmasına olanak sağlar. Kaslar pilates hareketleri ile esnetilir. Bunun yanında omurganın da rahatlaması sağlanır. Duruş bozukluğu problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Aletli Pilates Aylık Fiyatları

Pilatesin pek çok çeşidi bulunur. Bunun yanında çeşitli aletlerle yapılan pilatesler de vardır. Pilates ücretleri çeşitlilik gösterir. Kullanılacak alete göre fiyatlarda değişiklik olabilir. Bunun yanında özel ders ile grup dersleri arasında da fiyat farkları bulunur.

aletli pilates, pilates faydaları, pilates faydaları ve zararları

Aletli Pilates Faydaları

 Aletli pilates faydaları oldukça fazladır.

✓ Aletli pilates duruş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur. Kişilerin dik bir omurgaya sahip olmalarını sağlar.

✓ Aletli pilates sayesinde nefes teknikleri geliştirilebilir. Kişiler doğru nefes almayı öğrenir.

✓ Aletli pilates sayesinde karın kasları sıkılaşır. Direnç egzersizleri karın bölgesinin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur.

✓ Bu pilates çeşidi kasların güçsüz olması nedeniyle meydana gelen bel, sert, boyun ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

✓ Aletli pilatesin düzenli yapılması kişilerin esneklik kazanmasına yardımcı olur.

✓ Vücudun kas dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.

Alfa Alfa Faydaları ve Zararları

Aletli Pilates Zararları

Aletli pilatesin doğru bir şekilde yapılmaması halinde aletli pilates zararları meydana gelebilir.

✓ Bel fıtığı olan kişilere aletli pilates yapmaları önerilmez.

✓ Pilates egzersizlerinin yanlış bir şekilde yapılması çeşitli sakatlanmaların yaşanmasına neden olabilir.

✓ Bunun yanında egzersiz sırasında doğru nefes almak da son derece önemlidir. Doğru nefes alınmaması halinde karın iç basıncı artacağı için bel fıtığının zarar görmesi durumları meydana gelebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x