Akasya Çiçeği Faydaları ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

Bu yazımızda akasya çiçeği faydaları ve zararları hakkında bilgiler vereceğiz. Akasya çiçeği insan sağlığına oldukça önemli bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle yeterli miktarda tüketildiği zaman  vücut hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Daha rahat nefes almak isteyen astım hastalarının  doktor kontrolünde tüketmesi gereken bitkilerden biridir.

Akasya çiçeği eğer bulunduğunuz ortamda  kaygınızı azaltıp  uykunuzu düzenlemekte önemli bir görev üstlenmektedir. Bunun yanı sıra astım hastaları akasya çiçeği tüketmeden önce mutlaka alerjiden dolayı doktoruna danışmalıdır. Doktor onayı aldıktan sonra ise rahatlıkla kullanılabilir

Akasya Çiçeği Ne İşe Yarar?

Nemli ve ılık iklimlerde yetişen, zorlu hava koşullarına oldukça dayanıklılık göstermesi ile bilinen  akasya  çiçekleri insan sağlığına fayda sağlamaktadır akasya çiçeği faydaları ve zararları hakkında bilgileri sizler ile paylaşacağız.  Özellikle akasya çiçeği düzenli olarak yeterli miktarda tüketildiği taktirde pek çok hastalığa iyi gelmesi ile bilinmektedir. Diğer bitki türlerinde olduğu gibi akasya çiçeğinde de çeşit çeşit yiyecek ve içecekler yapılmaktadır. Akasya çiçeğinden reçel, parfüm, çay, şampuan , sabun gibi pek çok maddeler elde edilmektedir.

Özellikle mevsim geçişleri esnasında kurutulmuş akasya  çiçekleri kaynatılıp süzüldükten sonra içerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyip tüketildiği zaman kişilerin göğüs ağrısını azaltır. Kuru öksürüğü kesmekte önemli bir görev üstlenmektedir. Bronşların  temizlemesine yardımcı olur. Akasya çiçeğinden ayrıca su ile gargara da yapılmaktadır. Gargara ağız içi yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Diş etlerini güçlendirir. Ağız kokusunu önlemektedir. Akasya çiçeği vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

 Özellikle kronik uykusuzluk problemi ile mücadele eden kişiler gece yatmadan önce akasya çiçeği çayı tüketebilir. Akasya çiçeği çay olarak sıcak su ile tüketildiği zaman mikropların dışarı atılmasına yardımcı olur. Özellikle kış çayı olarak tüketilmektedir. Balgamı söktürür. Nefes darlığı sıkıntısı ile karşı karşıya kalan bireyler mutlaka doktor kontrolünde tüketmelidir. akasya çiçeği faydaları ve zararları pek çok kişiler tarafından araştırılmaktadır.

Boğaz ağrısına iyi gelmesi ile bilinmektedir. Özellikle vücuttaki safrayı arttırır. Bunun yanı sıra rahim miyomu tedavisinde kullanılır Akasya çiçeğinden reçel yapılmaktadır. Akasya reçelinde  oldukça fazla vitaminler yer almaktadır. Grip, bronşit gibi solunum rahatsızlıklarınız var ise mutlaka tüketmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra akasya parfümü ortamda güzel kokuların yayılmasına zemin hazırlamaktadır.

Tamamen doğadan ilham alınarak hazırlanan akasya çiçeği parfümlerini yine de çok fazla sıkmamanız gerekir. Çünkü ortamda astım hastalığı ile karşı karşıya kalan kişiler var ise o kişilerin rahatsızlanmasına soluk alıp vermelerinde sorun oluşmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra akasya çiçeği şampuan olarak tercih edilirse saç derinizi besler. Saçınızı besler. Kepeklerin oluşmasını engellemek de oldukça önemli bir rol oynar. Saç diplerinizi nemlendirmede alternatif  bir çözümdür.

Akasya Çiçeği Nerede Yetişir?

Dikenli ağaç türleri kategorisinde ele alınan akasya çiçeği tropikal ve alanlarını sevmektedir. Akasya çiçekleri başta Avustralya olmak üzere Amerika ve Güney Afrika gibi bölgelerde oldukça fazla yetişmektedir. Bunun yanı sıra akasya çiçeği ülkemizde en çok Akdeniz kıyılarında yetişmektedir.

Akasya Çiçeği Yenir Mi?

Akasya otu  işlendiği zaman reçel halini almaktadır. Bu sebepten dolayı akasya çiçeği yenilmektedir. Bunun yanı sıra akasya çiçeğinden yalnızca reçel yapılmaz. Akasya çiçeklerini kurutup kaynattığınız taktirde kış çayı olarak da tüketebilirsiniz. Özellikle  kışın enfeksiyon  hastalıklarına karşı birebir çözümdür. Baş ve boğaz ağrınız varsa rahatlama amacı ile kolaylıkla kullanabilirsiniz.

 Akasya Çiçeği Özellikleri

Yeterli miktarda tüketildiği taktirde sağlığınıza oldukça faydası olan akasya çiçeği  özellikleri aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

✓ Süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır.

✓ Hoş bir kokusu vardır.

✓ Soğuk hava koşullarına karşı dayanıklıdır.

✓ Genellikle böceklerden zarar görmez.

✓ Hızlı büyüyen bir ağaç çeşididir.

✓ Her mevsimde kolayca çiçek açar.

✓ Susuzluğa karşı dayanıklılık gösterir.

✓ Çay olarak tüketildiği taktirde solunum yolları hastalıklarına karşı koruyucu bir kalkan görevi görmektedir.

akasya reçeli, akasya çiçeği reçeli, akasya reçeli faydaları

Akasya Çiçeği Reçeli Faydaları

Sağlığa oldukça faydası olan diş eti yaralarına astım hastalığı tedavisine, sindirim sistemine  iyi gelen akasya  çiçeğinden reçel de yapılmaktadır. akasya çiçeği reçeli faydaları aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

✓ Akasya çiçeği reçeli boğaz enfeksiyonuna birebirdir.

✓ Solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonu temizler.

✓ Cilt temizliğine iyi gelir.

✓ Akciğerde meydana gelen hasarın onarılmasına ve temizlenmesine yardımcı olur

✓ Ağız içi bakterileri temizler.

✓ Zihin açıcı özelliğe sahiptir.

✓ Uykuyu düzenler.

✓ Kaygıyı azaltır.

✓ Diş çürümesini engeller.

✓ İdrar yolu enfeksiyonlarını temizler.

akasya çiçeği çayı faydaları, akasya çayı faydaları, akasya çayı

Akasya Çiçeği Çayı Faydaları

Her derde deva olan şifa kaynağı akasya çiçeği çayı faydaları aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir

✓ Akciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.

✓ Astım şikayetlerini azaltmaktadır.

✓ Göze keskinlik verir.

✓ Mikrop öldürücü etkisi vardır.

✓ Mide ekşimesini azaltır.

✓ Diş eti yaralarına iyi gelir.

✓ Kronik uykusuzluğa yardımcı olmaktadır.

✓ Ağız sağlığına faydalıdır.

✓ Yaraların daha iyileşmesini sağlar.

✓ Vücuttaki yağ oranını düşürür.

✓ Kuru öksürüğü kontrol altına alır.

✓ Kan kaybını azaltır.

akasya çiçeği faydaları, akasya çiçeği zararları, akasya çiçeği faydaları ve zararları

Akasya Çiçeği Faydaları

Akasya çiçeği faydaları aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

✓ İdrar yolu enfeksiyonlarını temizlemektedir.

✓ Bağışıklık sistemini güçlendirir.

✓ Zihin açma etkisi vardır.

✓ Uykuyu düzenler kaygıyı azaltır.

✓ Ağız içi bakterileri temizler.

✓ Diş çürümesini engeller .

✓ Ağız kokusunu önler.

✓ Solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonu temizleme görevi vardır.

✓ Cildinizi yumuşatır.

✓ Hücre dokularının yenilenmesine zemin hazırlar .

✓ akciğerde meydana gelen hasarın onarılmasına ve temizlenmesine yardım eder.

✓ Astım hastalığı tedavisinde oldukça önemli bir rol oynar.

✓ Diş eti yaralarına iyi gelir.

✓ Astım şikayetlerini geçirir

✓ Göze keskinlik verir.

✓ Kanamalarda, yüksek ateşte yaprakları ve taze sürgün dalları kaynatılarak banyosu yapılır.

Alabaş Faydaları ve Zararları

Akasya Çiçeği Zararları

Her derde deva olan şifa kaynağı akasya çiçeği zararları merak edilmektedir. Eğer aşırı derecede tüketilirse  nefes darlığına yol açmaktadır. Özellikle astım hastaları akasya çiçeğini kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x