Ağırlık Sporu Faydaları ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

Ağırlık sporu günümüzde birçok kişinin merak saldığı ve formda kalmak için tercih edilen bir spor türüdür. Çoğu kişi bu sporun detaylarını merak eder. Ağırlık sporu faydaları ve zararları nelerdir? kimler yapabilir? nasıl yapılmalıdır? gibi detayları araştırıp ondan sonra başlamakta fayda vardır.

Ağırlık Sporu Nedir? Ne İşe Yarar?

Ağırlık sporu belirli ağırlık aletleri ile yapılan, vücuttaki kasların çalışmasını sağlayarak, fit bir görünüm oluşturan bir spordur. Düzenli yapıldı zaman, ideal vücut oranına ulaşılmış olur. Ek olarak sağlıklı beslenme ve sıvı tüketimi de önemlidir.

Ağırlık Sporu Kilo Verdirir Mi?

Ağırlık sporu kilo verdirmeden ziyade vücudu şekillendirme özelliğine sahiptir. Zamanla yağ yakımı olup, yerini bölgesel kaslara bıraktığı için, vücut daha sıkı ve fit görünür.  Çok ciddi oranda kilo verme etkisi olmasa da vermeye yardımcı olur.

Ağırlık Sporu Her Gün Yapılır Mı?

Çoğu kişi ağırlık sporu her gün yapılır mı diye merak eder. Bütün sporlarda olduğu gibi, antrenmanlar içinde belirli aralıklar olması şarttır. Yani dinlenme günleri olması gerekir. Eğer her gün ağırlık çalışmak istiyorsanız, bu sakıncalı olabilir.  Her gün aynı kas grubu aynı egzersiz ile çalışmaz. İki gün arda arda ağırlık sporu yapılması doğru değildir. Haftada 2 ya da 3 gün tavsiye edilir. Spor yapmanın faydaları kısa bir süre de ortaya çıkmaz. Bunun için belirli bir zaman dilimi gerekir. Olumlu sonuç almak için, sabırlı ve düzenli olarak spor yapmak önemlidir.

ağırlık sporu Belirli bir plan dâhilinde ve bir uzman eşliğinde yapılmasında fayda vardır. Vücut kütle endeksinize göre belirlenecek olan programa uygun bir şekilde ağırlık sporunuzu yapabilirsiniz.

Ağırlık Sporu Nasıl Yapılır?

Belirli bir plan dâhilinde ve bir uzman eşliğinde yapılmasında fayda vardır. Vücut kütle endeksinize göre belirlenecek olan programa uygun bir şekilde ağırlık sporunuzu yapabilirsiniz.

Ağırlık Sporu Aletleri Nelerdir?

Ağırlık sporu aletleri vücut geliştirme için kullanılan aletlerdir. Çeşitli kas gruplarını ayrı ayrı çalıştırmak için tercih edilir. Aleti doğru kullanmak ve hangi bölge için kullanıldığını bilmek, son derece önemlidir. Yanlış alet kullanımı ve zorlamak, kas gelişimi yerine farkı bölgeler de sakatlık yaşamanıza neden olabilir. Bu açıdan bilinçli olmak gerekir.

Ağırlık sporu için en çok tercih edilen aletler; serbest ağırlık aletleri, ağırlık istasyonları, ağırlık makinaları, profesyonel koşu bandı, kondisyon artırıcı bisiklet, serbest ağırlık makinası, dambıllar, kum torbası ve pilates ürünleridir.  Hepsi farklı bölgelerde farklı kaşları çalıştırmak için kullanılır. Haftada belirli bir zaman diliminde belirli sürelerde kullanılması gereken aletlerdir.

ağırlık sporu faydaları, Ağırlık sporu günümüzde birçok kişinin merak saldığı ve formda kalmak için tercih edilen bir spor türüdür. Çoğu kişi bu sporun detaylarını merak eder. Ağırlık sporu faydaları ve zararları nelerdir, kimler yapabilir, nasıl yapılmalıdır gibi detayları araştırıp ondan sonra başlamakta fayda vardır.

Ağırlık Sporu Faydaları

Ağırlık Sporu faydaları ve zararları vardır. Günümüzde birçok kişi tarafından yapılan bir spor haline gelmiştir. Genel olarak bir egzersiz gözü ile bakılır. Herkesin yapısı ve bünyesi bu spor için uygun olmayabilir. Bu yüzden dikkatli ve bilinçli yapmakta fayda vardır. Ağırlık çalışmanın insana fiziki olarak pek çok faydası bulunur. Öncelikle duruş bozukluğu olanlar için iyi bir seçenektir. Ayrıca ve metabolizmayı iyi çalıştırdığı için sindirim sistemi açısından faydalıdır. Kronik hastalığı olanlar tarafından da tercih edilir. Ağırlık sporu faydaları aşağıdaki gibidir;

 • Vücudu güçlendirdiği ve dengeyi arttırdığı için duruşun daha iyi dengenin de daha kontrollü olmasına yardımcı olur.
 • Disiplinli olmayı sağlar. Bir plan doğrultusunda hareket edilir ve antrenmanlar sayesinde, günlük yaşam daha aktif bir hale gelir. Mümkün olduğunca bu rutin korunmaya çalışılmalıdır. Ayrıca ek olarak beslenme düzeni de hayatınız açısından pek çok etki sağlar.
 • Ağırlık sporu yaparak zamanla vücudunuzda yağ azalır ve yerini kaslara bırakır. Bu da fiziki görünüm açısından çok önemlidir. Daha fit ve düzgün bir görünüm sağlar.
 • Metabolizma düzenli olarak çalışır. Ağırlık kaldıran ve spor yapan kişilerin, kaş lifleri daha sağlıklıdır. Eğer kas yapmak hedefiniz ise bu spor size göre olacaktır.
 • Ağırlık sporu yapan kişilerin psikolojik olarak da olumlu etkilendiğini görülmüştür. Özellikle depresyona çok iyi gelir. Zihinsel açıdan çok iyi bir aktivitedir. Kişinin öz güvenini artırır ve beyin sağlığını güçlendirir.
 • Vücuttaki enfeksiyon ve iltihap hastalıklarına iyi gelir. Bunun yanı sıra kronik hastalığı olanlar için çok de uygun bir spordur. Özellikle şeker hastalığında insülin direncini, düzenli hâle sokar. Vücuttaki pek çok hastalık ile bu spor sayesinde savaşabilirsiniz. Haftada iki kere bu sporu yapmak, yeterli olacaktır.
 • Kilo açısından kontrol sağlar. Ağırlık sporu yaptıkça, vücuttaki yağ yakılır ve kas oranı artar. Sıkılaşma görülür. Bu şekilde de kilo ideal olarak kalır.
 • Kemikler daha güçlü bit hâle gelir. Ağırlık sporları sayesinde kemiklerde hasar oluşmaz, dayanıklılık artar.

Açık Hava Filtresi Faydaları Ve Zararları

 Ağırlık Sporu Zararları

Ağırlık sporu faydaları gibi ağırlık sporu zararlıları da vardır. Ağırlık sporu yaparken tekniği bilmek ock önemlidir. Aksi takdirde spor yaparken, başka şekilde zarar görebilirsiniz. Profesyonel olarak yapan birinden destek almak, çok önemlidir. Ağırlık sporları arasında en çok yapılan vücut geliştirme spordur. Bu spor kas yapmak isteyenler için çok önemlidir. Bol su tüketimi ve sağlıklı beslenme de günlük rutine dahil edilmelidir. Doping ilacı kullanan kişiler için tavsiye edilmez.

Spor yapmanın değil, bu sporu yaparken kullanılan besin ve içeceklerin etkisi fazladır. Eğer kas geliştirici bir ilaçla birlikte ağırlık sporu yapılıyorsa, bu sakıncalı olabilir. Bazı sağlık problemlerine yol açabilir.  Ayrıca protein diyetine girmiş kişiler içinde uygun bir spor değildir. Özelikle kadınlarda adet düzeni bozulabilir. Bununla birlikte birçok hastalık görülebilir. Bu yüzden ağırlık sporu yaparken, önemli detaylara dikkat edilmesi gerekir. Sporu doğru oranda ve doğru şekilde yapmak çok önemlidir. Ağırlık sporu zararları şu şekildedir;

 • Ağırlık sporu diğer ismi body building olarak bilinir. Kaş gelişimi olumlu ve etkilenirken, tansiyon yükselebilir. Tansiyon hastaları dikkatli olmalıdır.
 • Kalp sorunu olanları tetikleyebilir. Çok ağır kaldırmak, kalp yetmezliğine sebep olabilir.
 • Az kilosu olan kişileri sağlık bakımından olumsuz olarak etkileyebilir.
 • Çok ve ağır yapılan egzersizlerin, kalbe zarar verdiği ispat edilmiştir.
 • Kas gelişimi için yapılan sporlar, damar sertliği ve tıkanıklığı gibi hastalıklara sebep olabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x