Agave Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Agave bitkisinin anavatanı Orta Amerika’ dır. Önemli bir bitkidir. Genellikle şurubu yapılır. Şekere kıyasla daha tatlı bir tadı vardır. Çoğu zaman tatlandırıcılar yerine, doğal tatlandırıcı olarak tercih edilir. Agave nedir?, nasıl kullanılır? Agave faydaları ve zararları gibi sorular sürekli araştırılan konular arasındadır.

Agave Nedir, Nerede Yetişir?

Agave kaktüs görünümü ile aynı olan bir bitkidir. Hatta çoğu zaman, kaktüs ile karıştıranlar olabilir. Bu bitkinin köklerinde öz suyu bulunur. Bu öz su alınır ve damıtılır. Bu damıtma ile de agave şurubu elde edilir. Tatlı olması ile ön plandadır. Kullanım miktarı, bu açıdan iyi ayarlanmalıdır. Doğal tatlandırıcı olduğu için, genel de bir sorun yaşanmaz. Genel olarak tatlı ve yemeklerde tercih edin. Uzmanlarında Önerdiği, doğal bir tatlandırıcıdır. Faydaları, zararları ve kullanım şekli son derece önemlidir.

Agave bitkisi agavaceae familyasında aittir. Anavatanı Orta Amerika olmasına rağmen, Meksika’ da da çok yetişir. Bir kaktüs çeşididir. Çöllerde kendiliğinden çıkabilir ve doğal olarak yetişebilir. Dünya açısından değeri büyüktür. Bunun nedeni, Unesco dünya mirası listesinde yer almasıdır. Şu anda koruma altına alınmıştır. Türleri çok geniş bir yelpazede incelenebilir. 300’ e yakın çeşidi vardır. Türkçe’ de sabır ve otu olarak da adlandırılır.

Ülkemizde yetiştiği yerler, çoğunlukla Akdeniz ve Ege bölgesidir. Görünüm olarak çok gelişmiş bir bitki değildir. Kısa bir gövdesi vardır. Yaprakları mumsudur. Dişli bir görünüme sahip olan bu yapraklar, bakıldığı zaman oldukça ilgi çeker. Sivri uçları diken şeklindedir. Bu da kaktüs familyasından olmasından kaynaklanır. Etli yapraklarına rağmen, çok fazla çicek açmaz. Sadece bir kere açar. İçeride besin birikir ve çiçek bütün eforu bu besin birikimi için harcar.

Agave Ne İşe Yarar?

Agave bitkisi Meksika ünlü alkolü, Tekila için çoğunlukla kullanılır. Bu bitkinin dış yaprakları budanır. Daha sonra kalan kökte bulunan besin sıvısı, damıtma yolu ile elde edilir. Bunun dışında kullanım alanı, son derece geniştir. Özellikle gıda sektörü ile dokuma sektöründe yaygın olarak tercih edilir. Bu bitkinin suyundan şurup da elde edilir. Amerika ile Avrupa’ da kullanımı yaygındır. Şekerli olmasına rağmen, içerisinde glikoz bulunmaz.  Mayalanmayı hızlandırıcı etkisi vardır.

Agave şurubu, genel olarak bu amaç için kullanılır. Kullanım şekli ve amacına göre birçok faydası vardır. Agave şurubu, insülin hormonu salgılamasına yardımcı olur. Kan şekerini dengeler. Glisemik oranı düşüktür. Bundan dolayı zarar vermez. Fruktoz şekeri vardır. Az miktarda kullanıldığı zaman, herhangi bir zararı dokunmaz. Metabolik sendromlar oluşmasını engeller. Doğal bir bitkiden elde edilir. Agave şurubu kullanırken, önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Dozunda ve doğru şekilde kullanım çok önemlidir.

Agave Nerelerde Bulunur?

Agave almak isteyenler, çok kolay bir şekilde bulamaz. Satın almak isteyenler, öncelikle organik ürünler satan yerlere bakmalıdır. Özellikle son dönemlerde bazı firmalar tarafından satışı artmıştır. Piyasa da bazen bulamazsanız, bazı internet sitelerine göz atabilirsiniz. Genel de şurup olarak satın alabilirsiniz. 300 gramlık şişelerde ortalama bir fiyat üzerinden satılır. Daha büyük boyları da vardır. En fazla 600 gramlık satışı mevcuttur. Bu da 300 gramlık şişe fiyatının iki katıdır.

Değerli olmasının sebebi, dünya mirası listesinde yer almasıdır. Yaşadığınız yerlerdeki organik dükkânlarda satışı olmayabilir. Böyle durumlarda sipariş üzerinden el de edebilirsiniz. Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, organik agave olmasıdır. Çoğu yer organik adı altında sahte ürünler satabilir. Bu yüzden önce araştırma yapıp, daha sonra almak gerekir.

Agave Şurubu Nedir? Ne İşe Yarar?

Agave Şurubu, agave bitkisinin öz suyundan damıtılmış olarak el de edilir. Çabuk çözünen bir yapısı vardır. Özellikle soğuk içecekler içinde tatlandırıcı olarak tercih edilir. Tekila yapımında da fermente edilerek kullanılır. Genellikle mavi agave kullanılır. Bunun dışında farklı çeşitlerde tercih edilir. Lifli bir yapısı vardır. Bağırsaklar için idealdir. Şeker hastalıkları dâhi tatlandırıcı olarak kullanabilir. Bunun nedeni içinde glukoz olamamasıdır. Kabızlığa karşı son derece etkilidir.

Agave Şurubu Nasıl Yapılır?

Agave Şurubu yapmak için, öncelikle on yaşına gelmiş agave bitkisi kullanılması gerekir.  Bu bitkinin yaprakları kesilir ve bu yapraklardan bir bitki özü elde edilir. Daha sonraki aşamada ayrıştırma işlemi uygulanır ve öz suyu el de edilir. Agave bitkisinin öz suyu kaynatılarak, buharlaşma sağlanır ve el de kalan agave şurubu olur. Agave faydaları ve zararları vardır.

agave şurubu faydası, Agave Şurubu yapmak için, öncelikle on yaşına gelmiş agave bitkisi kullanılması gerekir. Bu bitkinin yaprakları kesilir ve bu yapraklardan bir bitki özü elde edilir. Daha sonraki aşamada ayrıştırma işlemi uygulanır ve öz suyu el de edilir. Agave bitkisinin öz suyu kaynatılarak, buharlaşma sağlanır ve el de kalan agave şurubu olur. Agave faydaları ve zararları vardır.

Agave Şurubunun Faydaları

Agave şurubu faydaları çoktur. Başlıca şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Lifli bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı da sindirim sistemi ve bağırsaklar için rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Kabızlık sorunu yaşayanlar için çok etkilidir. Bağırsakları çözer.
 • İçilen şeylerin içine damlatılarak kullanılması, boşaltım sistemine çok iyi gelir.
 • İçerik bakımından zengindir. Vitamin ve mineraller bulunur. Kolestrol ve yüksek tansiyona iyi gelir.
 • Birçok beşinde şeker yerine tatlandırıcı olarak tercih edilebilir. Şekere göre daha az zararlıdır.

Agave faydaları, Agave bitkisinin anavatanı Orta Amerika' dır. Önemli bir bitkidir. Genellikle şurubu yapılır. Şekere kıyasla daha tatlı bir tadı vardır. Çoğu zaman tatlandırıcılar yerine, doğal tatlandırıcı olarak tercih edilir. Agave nedir, nasıl kullanılır? Agave faydaları ve zararları gibi sorular sürekli araştırılan konular arasındadır.

Agave Faydaları

Agave faydaları su şekildedir;

 • Enfeksiyon hastalıkları ve iltihap üzerinde etkilidir. Düzenli ve dozunda kullanım ile bağışıklık sistemi güçlenir.
 • Kolestrol düşürücü etkisi vardır.
 • Tok tutma özelliği vardır.
 • İçerisinde lif olduğu için, bağırsak sistemine iyi gelir.

Ağırlık Sporu Faydaları ve Zararları

Agave Zararları

Agave faydaları olduğu gibi, agave zararları da vardır. Bu zararları bilerek tüketmek gerekir. Bunlar şu şekildedir;

 • Aşırı tüketimi karaciğerlere zarar verir.
 • Obezlik yapabilir.
 • Damar ve kalp hastalıkları için tehlikeli olabilir.
 • Çok tatlı olduğu içine insülin direnci yükselmesine sebep olur.
 • İçerisinde yer alan bazı kimyasallar son derece tehlikelidir.
 • Önerilen doz ve aralıklarla tüketilmezse, yan etki yapabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x