Ada Çayı Faydaları Ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Ruhsal ve sindirim sorunlarının tek çözüm kaynaklarından biri olan ada çayı geleneksel tıpta ağrı, ishal gibi durumlarda kullanılan şifalı bir bitki olarak günümüze kadar gelmiştir. Birçok kişi tarafından ada çayı faydaları ve zararları konusunda araştırma yapılır. Çok eski zamanlardan beridir kullanılmaya başlanılan faydalı bitkiler arasında yer alır. Kemik sağlığı açısından K vitamini içermesi ve yemeklerde baharat olarak da kullanılmasına kadar birçok noktada fayda sağlar. Genellikle çay olarak tüketilen adaçayı her derde deva niteliği taşır. Her derdin ilacı olarak ön plana çıkan adaçayı insanoğluna sağladığı faydaları ile oldukça rağbet gören bitkiler arasında yer alır. Kolesterol ve kan şekeri seviyesinde dengeleyici bir özelliği bulunmaktadır.

Ada Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Ada çayı faydaları ve zararları gibi merak edilen konuların başında ada çayının ne olduğu ve ne işe yaradığı da merak konusudur. Bilimsel ismi Salvia Officinalis olan adaçayı grimsi renkte olup, yeşil yapraklıdır. Kekik, lavanta, nane gibi bitkilerin yer aldığı ballıbabagiller familyasında yer alır. Özellikle Doğu ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. İnsan sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Sağlık alanında kullanıldığı gibi sabun ve kozmetik ürünlerde de kullanılmaktadır. Ada çayının yağlı olan yaprağı antiseptik özelliğinden dolayı mide ve sindirim sistemi için faydalı bir bitkidir. İshal ve gastrit oluşumunu önleyen ada çayı kolik tedavisinde kullanılır.

ada çayı yapılışı, ada çayı hazırlanışı, Ada çayının hazırlanması konusunda ada çayı faydaları ve zararları ile ilgili merak edilen soruların ardından nasıl yapılır sorusu da meraklı kişiler tarafından sorgulanır. Yapılışı konusunda merak eden kişiler yaptığı araştırmalar sonucunda ada çayının nasıl yapıldığı hakkında bilgiye ulaşırlar. Yarım ya da bir tatlı kaşığı ince kıyılmış adaçayı yaprağı kaynar su ile haşlanır. Üstü kapatılmış bir şekilde 10 dakika gibi bir sürede demlendikten sonra süzülür. Günlük olarak 2 veya 3 bardak içilmesi faydalıdır. Demleme şeklinde çay gibi içilebilir. Taze ve kuru yaprakları

Ada Çayı Nasıl Yapılır?

Ada çayının hazırlanması konusunda ada çayı faydaları ve zararları ile ilgili merak edilen soruların ardından nasıl yapılır sorusu da meraklı kişiler tarafından sorgulanır. Yapılışı konusunda merak eden kişiler yaptığı araştırmalar sonucunda ada çayının nasıl yapıldığı hakkında bilgiye ulaşırlar. Yarım ya da bir tatlı kaşığı ince kıyılmış adaçayı yaprağı kaynar su ile haşlanır. Üstü kapatılmış bir şekilde 10 dakika gibi bir sürede demlendikten sonra süzülür. Günlük olarak 2 veya 3 bardak içilmesi faydalıdır.  Demleme şeklinde çay gibi içilebilir.  Taze ve kuru yaprakları ile demlenmesi halinde faydası daha fazladır. 3 fincan ada çayı için 8 adet ada çayı yaprağı yeterlidir. Suyu kaynattıktan sonra içine ada çayı yaprakları atılarak 7-8 dakika demlenmesi sağlanır. Yeteri kadar demini aldıktan sonra süzülerek içilebilir.

Ada Çayı Nasıl Tüketilir?

Birçok derde deva niteliği taşıyan ada çayının tüketimi konusunda dikkati olmak gerekir. Zira fazlası insan sağlığı için zararlı olabilir. Günlük olarak 2 veya 3 bardak içilmesi doğru olanıdır. Taze olarak kullanılan ada çayı yaprakları 4 veya 5 dakika boyunca demlenmesi yeterli olacaktır. İlave edilecek şeker miktarı isteğe göre değişebilir. Ada çayı suda haşlanarak ve uzun süre bekletilmeden taze olarak tüketilmelidir.  Kesinlikle kaynatılması uygun değildir. Ada çayı faydaları ve zararları konusunda araştırma yapılmadan kullanılmamalıdır.

Ada Çayı Aç Mı Tok Mu İçilir?

Adaçayı faydaları ve zararları konusu ile ilgili olarak aç veya tok mu içilir? Sorusu içinde araştırma yaban birçok kişi mevcuttur. Adaçayının öğün aralarında tüketilmesi tavsiye edilen bitki çayıdır. Mideye zarar vermesini önlemek için genellikle tok karnına içilmesi daha faydalıdır.  Kan şekeri düşük olan kişiler için tavsiye edilmeyen adaçayı kan şekeri düşük kişiler için zarar verebilir. Bilinçli olarak kullanılması verimli olur.

Ada Çayı Tütsüsü Faydaları

Kişiler tarafından en çok kullanılan adaçayı antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile bulaşıcı olan bakteri ve mantarları bertaraf eder.  Beyaz çayır adaçayı ile beyaz adaçayı tütsü olarak kullanıldığında her ikisinin de böcekleri kovma özelliğinden dolayı önemli faydaları mevcuttur. Adaçayı yakarak ruhsal kirlerin temizlenmesi, patojenleri ve böcekleri temizlemesi gibi inançlar tütsüleme temeline teşkil etmiştir.

Ada Çayı Cilde Faydaları

Adaçayı ile oluşturulan birçok kremler özellikle yapraklarından imal edilen kremler ada çayı cilde faydaları konusunda ön plana çıkar. Egzama, sedef hastalıklarının yanı sıra akne tedavisi içinde önemli bir yere sahiptir. Çilde meydana gelen lekeli yerler ve iltihaplı bölgeler için düzenli kullanılan ada çayı özü kademeli olarak cilde fayda sağladığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra ciltde yaşlanmayı önler.

ada çayı faydaları, ada çayı zararları , Birçok kişi tarafından ada çayı faydaları ve zararları konusunda araştırma yapılır. Çok eski zamanlardan beridir kullanılmaya başlanılan faydalı bitkiler arasında yer alır. Kemik sağlığı açısından K vitamini içermesi ve yemeklerde baharat olarak da kullanılmasına kadar birçok noktada fayda sağlar. Genellikle çay olarak tüketilen adaçayı her derde deva niteliği taşır.

Ada Çayı Faydaları

Ada çayı kullanarak elde edilecek birçok faydalar ön plana çıkar. Belli başlı ada çayı faydaları şunlardır;

 • Ada çayının en önemli faydalarından biri insanoğlunun hafızasını güçlendirmesi, çocuklarda hafızanın daha iyi gelişmesi için tercih edilir.
 • Birçok noktada faydası olan ada çayının bir başka faydası iltihap önleyici etkisidir. Süt ve alt solunum yolu enfeksiyonları ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Koruyucu görevi ile ön plana çıkar
 • Kemikleri güçlendirmesi bakımından tercih edilir. Haftada 2 veya 3 bardak ada çayı tüketilmesi sindirimi kolaylaştırır.
 • Cilt hastalıklarında faydası mevcuttur.
 • Kemiklerin güçlendirilmesinde önemli bir etkisi bulunur.

Agar Agar Faydaları ve Zararları

Ada Çayı Zararları

Söz konusu olan ada çayının faydalarını yanında kullanımdan kaynaklanan ada çayı zararları da söz konusudur. Bu zararlara aynı zamanda yan etki de denilebilir.  Yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Gebeliğin ilk üç ayında kullanılması bebek sağlığı için tehlikelidir. Düşük tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir.
 • Tüp bebek tedavi görenlerin tüketmesi uygun görülmez.
 • Emziren anneler için bebek sağlığı açısından tüketimi uygun değildir.
 • Sara hastalığı olan kişilerin kullanması durumunda sağlık açısından sakıncalı olabilir.
 • Tansiyonu yükseltmesinden dolayı tansiyon hastalarının tüketmesi uygun değildir.
 • Çocuk sahibi olmak isteyen kişiler açısından zararlıdır.
 • Kalp çarpıntısı olan kişilerin ada çayı tüketimi sağlıkları açısından uygun değildir.
 • Sürekli olarak ilaç kullanan bireylerin ada çayı kullanması sağlıklara açısından zararlıdır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x