Açık Hava Filtresi Faydaları Ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

İçten yanmalı motorlarda yakıt ve hava önemli ihtiyaçtır. Sistem üzerinden belli oranlarda elde edilir ve motorun içerisinde mevcut olan yakıt, yakma yerinden yakıtla birlikte hava ile beslenir.  Enjeksiyon ve karbüratör devreye girerek gerçekleşir. Araçtaki yakıt benzin pompası yardımı ile motora iletilir. Karbüratör, hava filtresinin yardımı ile havayı teneffüs eder. Her aracın motoru hava filtresine ihtiyaç duyar. Açık hava Filtresi faydaları ve zararları konusunda birçok kişi araştırma yapıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda kullanılacak ürünün kalitesi, aracın durumuna göre fiyatlar farklıdır.

açık hava filtresi yararları

Açık Hava Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Açık hava filtresi motorun rahat bir şekilde hava almasını sağlar. Birçok araç kullanıcısı açık hava filtresi faydaları ve zararları ile ilgili araştırma yaparak kullanmış olduğu aracın modeline göre uygun açık hava filtresi kullanır. Motorun emmiş olduğu hava, silindirler de gerçekleşecek yanma için gereklidir. Hava mevcut olmadığı yerde yanma gerçekleşmez.  Yanmanın gerçekleşmesi için temiz havanın olması gerekir. Hava içerisinde bulunan %78 nitrojen ve %20 oranındaki oksijen ile geri kalan kısım diğer gazlardan meydana gelir. Yanmanın gerçekleşmesi için havanın mevcut olması ve bu havanın temiz bir şekilde motora iletilmesi için açık hava filtresine ihtiyaç duyulur.

Açık Hava Filtresi Yakıtı Etkiler Mi?

Kullanılan açık hava filtreleri aracın hava emmesini belli oranda arttırarak performansını yükseltir. Performans filtre ismi de buradan gelmektedir. Ucuz modifiye ürünü olmasından dolayı kullanıcılar tarafından rağbet görmektedir. Motordan gelen sesi arttırması, uzun vadede yakıt açısından biraz masraflı olması yakıtı olumsuz yönden etkiler. Açık hava filtresi faydaları ve zararları konusunda, araca takılan açık hava filtresi yakıta etki eder mi sorusu ala gelir.

Kapalı veya açık hava filtreleri yakıtı olumsuz yönde azda olsa etkilese de araca gelen rüzgârın etkisi kadar bir olumsuz sonucu ifade eder.  Filtrenin tipinden ziyade bakımı ve temizliği yakıtı oldukça fazla etkiler. Açık hava filtresi kirli ise motor emiş sırasında yanma odasına yeterli oranda gaz gelmeyeceği için çekişten düşer ve yakıt kullanımı artar.

Açık Hava Filtresi Araca Zarar Verir Mi?

Araç performansı ve yakıt için açık hava filtresinin faydası vardır. Açık hava filtresinin temizlenmemesi veya değiştirilmemesi durumunda aracın motoruna zarar vermesi söz konusudur. Silindirlere gelen havanın kirli olması yakıtı olumsuz yönde etkilemesini yanı sıra silindirlere gelen toz ve böceklerin zarar vermesi sonucu motorun ömrünü azaltır.

Açık hava filtresi faydaları ve zararları araştırıldığında açık hava filtresi zaman içerisinde temizlenmesi veya değişmesi sonucunda araca zarar verme gibi bir durumun ortadan kalmasını sağlar.  Araçların belli zamanlarda bakım yapılması durumunda hava filtrelerinin değiştirilmesi veya temizlenmesi gerçekleştirildiğinde ortaya çıkabilecek zarar önlenmiş olur.

Açık Hava Filtresi Nasıl Temizlenir?

Hava filtrelerinin temizliği ve değişimi aracın kullanım koşullarına göre değişir. Açık hava filtresi temizleme işlemine önem verilmelidir.  Zira tozdan tıkanmış olan bir hava filtresi motorun verimli çalışmasını engeller. Bunun sonucu olarak fazla yakıt tüketimine sebep olur. Kirlenmiş olan açık hava filtrelerinden yeteri kadar hava gelmemesinden dolayı oksijen miktarı yetersizliğinden yanma kalitesi düşer. Performans kaybına yol açmaması için temizlik adımları şöyle sıralanabilir;

 • Hava filtresi kapağı sökülerek çıkarılır.
 • Hava filtresi bulunduğu yerden çıkarılarak basınçlı hava uygulaması yapılır. Bu sayede kir ve tozlar arındırılmış olur.
 • Temizleme işleme bitirildikten sonra filtre yerine takılır.

Bu işlemler gerçekleştirilirken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu noktalar ise şunlardır;

 • Hava filtresi takılmadan motor kesinlikle çalıştırılmamalıdır.
 • Hava filtresi temizliği için yanıcı madde kullanılmamalı
 • Filtre üzerinde delik veya yırtılma gibi durumlar söz konusu ise yenisi ile mutlaka değiştirilmelidir.
 • Açık hava filtresi montajı yapılırken düzün bir şekilde takılmalı, düzgün bir şekilde takılmayan filtrelere tozlara kaçarak ciddi anlamda zararlar verebilir.
 • Açık hava filtresine su kaçırılmamasına dikkat edilmelidir.

Açık hava filtresi faydaları ve zararları dikkate alındığında zamanında temizliği yapılmayan veya değiştirilmeyen filtreler araca zamanla zarar verir.

Açık Hava Filtresi Yoksa Ne Olur?

Araç kullanımında silindirlerde yanma işlemenin gerçekleşmesi için gerekli olan elementlerden bir tanesi de havadır. Silindirlere gelen havanın temiz olmasını sağlayan açık hava filtresidir. Hava filtresinin araçta mevcut olmaması havada bulunan tozun, böcek, kelebek gibi birçok haşerenin motora girmesine neden olur. Yanma esnasında patlamada pistonu çizme tehlikesi ortaya çıkar ve bunun sonucu olarak motorun ömrü kısalmış olur. Açık hava filtresi faydaları ve zararları ön planda tutularak araca filtrenin takılması yakıt açısından olumlu sonuçlar çıkarır.

Her aracın motoru hava filtresine ihtiyaç duyar. Açık hava Filtresi faydaları ve zararları konusunda birçok kişi araştırma yapıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda kullanılacak ürünün kalitesi, aracın durumuna göre fiyatlar farklıdır.

Açık Hava Filtresi Faydaları

Soğuk havanın Sıcak havaya nazaran az genleşmesi ve fazla yoğun olması nedeni ile güçlü havanın solunması performansı arttırır. Birçok kişi açık hava filtresi faydaları hakkında bilgi edinmek için araştırma yapar. Bu nedenden ötürü filtrelerin soğuk havanın çekildiği yerlerde takılması yerinde bir düşüncedir. Açık hava filtresin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Hava emilirken metal boru havayı ısıtmasından dolayı hava yoğunluğu kaybı yaşanmadan sıcaklık değişecektir.
 • Bir motor için en verimli hava, sıcak havadır. Açık hava filtresi doğru takıldığında Sıcak havaya çevirerek soğuk ve yoğun havayı yanma odasına iletir.
 • Bu sayede aracın yanması kolaylaşmış olur. Araca ekstra bir güç sağlanmış olur.

Keçiboynuzu Özü Faydaları ve Zararları

Açık Hava Filtresi Zararları

Birçok kişi aracının sesini değiştirmek ister. Bu kişiler için oldukça cezp edici bir durumdur. Bir kısım insanlar için uğultu olarak algılansa da açık hava filtrelerinden ziyade performans hava filtresi tercih etmektedir. Fakat sistemin bir takım dezavantajları mevcuttur. Açık hava filtresi zararları incelendiğinde;

 • Zamanında değiştirilmeyen veya temizlenmeyen filtreler motora zarar verir.
 • Performans hava filtreleri havayı daha fazla emmesinden dolayı hava içerisinde bulunan toz ve böceklerin silindirlere girerek pistonlara zarar vermesi
 • Açık havayı daha az emmesinden dolayı motor için birçok yabancı madde girmesine sebep verir. Zamanla motora giren yabancı maddeler silindirlere zarar vererek aşınmaya, yıpranmaya sebep olur.
 • Motorda meydana gelen yağ yakması, motorun üflemesi sonuç olarak motor ömrünün azalmasına neden olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x