Acı Yemek Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Acı yemek çoğu kişinin tercih ettiği bir durumdur. Hem Türk mutfağı hem de Dünya mutfağı acı yönünden çok çeşitliliğe sahiptir. Acı bilinen ve bilinmeyen birçok faydası vardır. Bilindiği üzere acı; acı biberden el de edilir. İçerik olarak C vitamini yoğundur. Ayrıca antioksidan ve beta karoten faydaları da bulunur. Acı yemek faydaları ve zararları insanlar tarafından sıklıkla araştırılan konulardan biridir.

acı yemek alerji

Acı Yemek Alerji Yapar Mı?

Acı yedikten sonra hapşırma, öksürük, ishal ya da karın ağrısı gibi belirtiler varsa acıya karşı alerjiniz olabilir. Bunların hepsi, ciddi belirtilerdir.  Ayrıca cilt üzerinde de döküntü gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir. Bunlara ek olarak kaşıntı da vardır. Alerji de giderek bir artış yaşanır. Eğer reaksiyon görülürse bu son derece tehlikeli bir durumdur. Dil ve dudak şişebilir ve bu da ölümcül olabilir. Alerji çok tehlikeli bir durumdur. Kesinlikle basite alınmaması gerekir.

Vücudun avı yemeğe karşı bir tepki vermesi, anafilaksi oluşumuna sebep olabilir. Alerji genel olarak kalıtımsal bir durum olarak kabul edilir. Kişi büyüdükçe Alerjisi de kendi ile birlikte gelişim gösterebilir. Acı yedikten sonra vücutta herhangi bir değişim ya da reaksiyon görülürse, mutlaka bir hekime görünmek gerekir. Bunun için gerekli test ve tahliller yapılacaktır.

Acı Yemek Kalbe Zararlı Mı?

Acı faydaları içerisinde kalp açısından zararlı mı ya da faydalı mı ?diye çoğu kişi tarafından merak edilir.  İçerisinde C vitamini ve beta karoten bulunan, antioksidan özelliğine sahip olan acı vücudu pek çok ve hastalığa karşı korur. Kalp krizine karşı da koruyucu özelliği bulunur. Dolaşım sistemini çalıştırdığı için, felç riskini en aza indirir ve kalp krizine karşı da koruyucu özelliğe sahiptir.

Bununla ilgili pek çok araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda haftada belirli miktarda acı tüketen kişilerde kalp krizine bağlı ölüm riskinin, azaldığı görülmüştür.  Acı yemenin istisnalar dışında pek bir zararı olmaz. Hatta yeterli düzeyde tüketildiğinde vücudu koruyucu özelliği olduğu kanıtlanmıştır.

Acı Yemek İshal Yapar Mı?

Acı yemenin bir dozu vardır. Haftada belirli bir miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. Metabolizmayı çalıştırır ve kabızlığı önler. Bazı kişilerde ishal yaptığı da gözlemlenmiştir. Bazı kişiler acı yedikten hemen sonra, İshal olur. Mide de bir yanma oluşabilir. Bunun nedeni, reflüyü tetiklemesidir.

Aynı etki çiğköfte ya da turşu gibi besinler tüketildiği zamanda görülür. Bu metabolizmanın harekete geçmesinden dolayı ortaya çıkar. Bu yüzden acı biber tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Bağırsaklar aniden çalıştığı zaman, ortaya su kaybı çıkabilir. Bundan ötürü özelikle acı yedikten sonra mutlaka bol miktarda su tüketimine özen gösterilmesi, son derece önemlidir.

Acı Yemek Cilde Faydası Ya da Zararı Var Mı?

Bilindiği üzere cilt için en faydalı olan vitaminlerden biri C vitaminidir. Birçok kişi c vitaminli cilt bakım ürünleri tercih eder. Acı genel de acı biberden el de edilir ve c vitamini bakımından çok zengindir. Bundan dolayı dozunda tüketildiğinde cildi patlattığı ve sıkılaşma özelliği gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu yüzden herhangi bir zararı bulunmaz. Aksine acı yemek cilde faydaları dokunan bir durumdur. Kan dolaşımını hızlandırır bu da lekelerin daha çabuk geçmesini sağlar. Bu yüzden tavsiye edilir.

Acı Yemek Kabız Yapar Mı?

Acı yemek metabolizmayı çalıştırır. İnsan vücudunda sindirim sistemi için de son derece faydalıdır. Birçok kişi acının kabız yapıp yapmadığını merak eder. Kabız yapmaz, aksine. Çoğu kişi de ishal yapıcı etkisi vardır ve kabızlığa da iyi gelir.

Acı yemek faydaları aşağıdaki şekildedir; • Birçok hastalığa iyi gelmesinin yanı sıra, metabolizmayı çalıştırıcı özelliğe sahiptir. Bunun için dozunda ve yeteri kadar tüketmek çok önemlidir. • Birçok solunum hastalığı ve grip, nezle gibi hastalıklara karşı son derece faydalıdır. Vücuttaki beta keraton eksikliği giderici özelliğe sahiptir. Faydalı olması için, günde bir kere tüketmek yeterli olacaktır. C vitamini deposu olduğu için, vücudun bağışıklık sistemini de sağlam bir hâle getirir. Yani vücudu korur. • Acının özünde capsaicin ismi verilen, doğal bir madde bulunur. Bundan dolayı acı biberi tüketir tüketmez, endofrin maddesi salgılar. Sinirleri yumuşatır. Beyin için de faydalıdır. Genel olarak vücutta ağrı kesici etkisi oluşturur. • Kolestrol hastaları için tavsiye edilir. Günlük bir kez acı tüketimi sonucunda vücuttaki zararlı kolesterol düşer. Zamanla kötü kolesterol azalır ve biter.

Acı Yemek Faydaları

Acı yemek faydaları aşağıdaki şekildedir;

 • Birçok hastalığa iyi gelmesinin yanı sıra, metabolizmayı çalıştırıcı özelliğe sahiptir. Bunun için dozunda ve yeteri kadar tüketmek çok önemlidir.
 • Birçok solunum hastalığı ve grip, nezle gibi hastalıklara karşı son derece faydalıdır. Vücuttaki beta keraton eksikliği giderici özelliğe sahiptir. Faydalı olması için, günde bir kere tüketmek yeterli olacaktır. C vitamini deposu olduğu için, vücudun bağışıklık sistemini de sağlam bir hâle getirir. Yani vücudu korur.
 • Acının özünde capsaicin ismi verilen, doğal bir madde bulunur. Bundan dolayı acı biberi tüketir tüketmez, endofrin maddesi salgılar. Sinirleri yumuşatır. Beyin için de faydalıdır. Genel olarak vücutta ağrı kesici etkisi oluşturur.
 • Kolestrol hastaları için tavsiye edilir. Günlük bir kez acı tüketimi sonucunda vücuttaki zararlı kolesterol düşer. Zamanla kötü kolesterol azalır ve biter.
 • Kalp sağlığı açısından çok faydalıdır. İçerisindeki maddeler sayesinde kalp krizi riskini azaltır. Aynı zamanda kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Kan dolaşımını hızlandırdığı için, damar sağlığına yardımcı olur. Felç riskini de en aza indirir.
 • Mide ülserine iyi gelir. Acı yemek ve düzenli bir şekilde tüketmek, mide açısından çok faydalıdır. Midede ki bakteri ve mikropları öldürür. Ayrıca ülserin ilerlemesini durdurur.
 • Sindirim sistemi sıkıntısı yaşayanlar için tavsiye edilir. İştahı açtığı için, sindirim daha kolay olur.
 • Zayıflama açısından çok etkilidir. İştah açma özelliği dışında, kabızlığı giderme özelliğine de sahiptir. Bu sayede zayıflamaya yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakar. Lif açısından da son derece zengindir.

Acı Bakla Faydaları ve Zararları

Acı Yemek Zararları

Acı yemek zararları yok denecek kadar azdır.

 • Acıya alerjisi olan kişilere kesinlikle tavsiye edilmez.
 • Mide ve sindirim sistemi hastalıkları olan kişiler açısından da zararlıdır.
 • Reflü, ülser ve gastrit gibi hastalıkları tetikleyici etkisi vardır.
 • Bağırsaklar üzerinde de etkilidir.
 • Hemoroid hastası olanlar acı tüketimine dikkat etmelidir. Ağrı yapabilir.
 • Çok yenildiği zaman, ishal ve bazı reaksiyonlara sebep olabilir.
 • Ülseri tetikleyici etkisi olduğu için, mide ağrısı yapar.
 • Aşırı ve tüketim halinde vücutta kaşıntıya sebep olabilir.
 • Basur ağrısına neden olur.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x