Acı Biber Salçası Faydaları ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

Acı biber salçası faydaları ve zararları bir çok kişi tarafından merak edilmektedir.  En iyi şekilde öğrenmek için bu yazımızı okuyabilir ve en doğru bilgiye erişebilirsiniz. Acı biberi birçok yerde kullanabilirsiniz ve faydaları saymakla bitmiyor, faydalarının aksine zararı neredeyse hiç yoktur. Eğer düzenli bir şekilde, aşırı kullanımdan kaçınarak acı biber salçası kullanırsanız hiçbir zarara uğramazsınız.

acı biber salçası ne işe yarar, acı biber salçası, acı biber salçası ne için kullanılır, acı biber salçası faydaları, acı biber salçası zararları, acı biber salçası faydaları ve zararları, acı biber salçası mideye zararları, biber salçası faydaları, biber salçası zararları

Acı Biber Salçası Ne İçin Kullanılır?

Acı biber salçasının çok fazla faydası bulunuyor, bu yüzden birçok amaç için acı biber salçası kullanabilirsiniz, kısaca özetlemek gerekirse, kilo vermek için, bağışıklık sisteminizi geliştirmek için, vücudunuzun direncini arttırmak için, diyabet hastasıysanız acı biber salçası kullanarak kötü şekeri engelleyebilir ve şeker değerinizi normal seviyede tutabilirsiniz, kalp krizi geçirme riskinizi azaltır, stresi azaltır, prostat tümörlerine karşı etkilidir. Bu ve bunun gibi birçok rahatsızlığa, hastalığa acı biber salçası iyi gelecektir. Acı biber salçasını yemeklerinizde, hazırlayacağınız çiğ köftelerinizde ya da kahvaltılarınızda kullanabilirsiniz. Acı biber salçasını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Acı biber salçası faydaları ve zararları dışında nasıl yapıldığı hakkında da bu yazımızda bilgiler sağladık.

Acı Biber Salçası Nerelerde Satılır?

Acı biber salçasını marketlerden, çoğu aktardan, internet üzerinden yani birçok yerden temin edebilirsiniz. Yapımı çok zor olmadığı için en iyi tercihiniz evde kendinizin yapmasıdır. En doğal tercih bu olacağı için acı biber salçasının en iyi etkisini evde yaparak alacaksınızdır.

acı biber salçası yapılışı

Acı Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Evde acı biber salçası yapmak için 4 adet malzemeye ihtiyacınız var bu malzemeler;

 • 5 Kilo Kapya Biber
 • 500 Gram Acı Sivri Biber
 • 3 Yemek Kaşığı Kaya Tuzu
 • Yarım Su Bardağı Ay Çiçek Yağı

Evde acı biber salçası hazırlanışı;

 • Kapya biberlerinizi bol su ile yıkayın ve acı olması için kullanacağınız acı biberlerin sap kısımlarını kesin ve iç çekirdeklerini çıkarın.
 • Biberlerinizi büyük parçalara doğrayın, içine bir miktar kaya tuzu atın ve derin kapalı bir tencereye malzemelerinizi ekleyin. Tencereye çok az su ekleyin ve 20 dakika kapalı bir şekilde pişirin.
 • Biber suyunu isterseniz çorbalara veya yemeklerinizde kullanabilirsiniz.
 • Pürüzsüz bir kıvam yakalamak için biberlerinizi tel süzgeçten geçirin ve çıkan topakları mikser yardımıyla ezin.
 • İki şekilde biberlerinizi salça haline getirebilirsiniz
 • Bunlardan ilki hazırladığınız biber püresini güneşin altında bırakarak suyunu çektirmek, eğer bu yöntemi kullanacaksanız, dışardan zarar görmeyecek bir şekilde (Böcek, toz vs.) güneşin altına koyun ve bekleyin, tahta kaşık kullanarak iki günde bir karıştırın ve suyunu çekmesini sağlayın, bu yöntem uzun sürecektir.
 • İşlem bittikten sonra hava girmeyecek bir kap içerisine suları çekilmiş olan salçalarınızı koyun ve kavanozunuzu doldurduktan sonra kapağını kapatın ve ters çevirin, bir gece bekletin, bir sonraki gün sıvıyağını üst kısmına sürün ve tekrar kapatın, buzdolabında saklamayı unutmayın.
 • Diğer yöntem ise hazırladığınız haşlanan biber püresini derin tencereye koyun ve tüm suyunu çekene kadar kaynatın. Kaynatırken tahta kaşıkla arada karıştırın yoksa dibi tutabilir.
 • Hazır olduktan sonra diğer yöntemdeki gibi üstüne sıvıyağ döküp kapağı kapalı bir şekilde buzdolabında saklayın.

Acı Biber Salçası Alerji Yapar Mı?

Acı biber salçası alerji yapabilir, yaparken kullanacağınız kırmızı biberlerde Kapsaisin maddesi olduğu için, bu madde bağışıklık sistemimiz tarafından zararlı olarak algılanır, bu yüzden eğer bir alerjiniz varsa yemekten sonra birkaç saat içinde ortaya çıkmaya başlayacaktır. Acı biber salçası faydaları ve zararları dışında  bazı kişilerde alerjiyi de tetikleyebilir. Acı biber salçası faydaları ve zararları  en çok araştırılan konulardan birisidir.

Belirtileri hapşırma, karın ağrısı, öksürük, kısma ve ishaldir. Derinizde de alerjik etki gösterebilir bunlar ise kızarıklık ve kaşıntı yapacaktır. Yüzünüz boğazınız diliniz veya dudaklarınızda şişme meydana geliyorsa, vücudunuz acı biberin içindeki maddelerle savaşıyor demektir. Acı biber salçası tükettikten sonra böyle bir yan etkiye maruz kalırsanız hemen alerji uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Acı biber salçasını yaparken, kırmızı biberin dozunu iyi ayarlamanız gerekiyor aşırı kullanımda yan etki görme olasılığınız yükselecektir. Acı biber salçası faydaları ve zararları bir çok kişi tarafından merak edilmektedir.

acı biber salçası

Acı Biber Salçası Faydaları

Acı biber salçası faydaları ve zararları  kişilerin bünye hassasiyetine göre değişiklik gösterebilir.  Acı biber salçası faydaları oldukça fazladır, bunları sıralayacak olursak;

 • Metabolizmayı hızlandırdığı için ve bağırsak hareketlerinizi düzenlediği için, kilo vermenizde büyük bir etkisi olacaktır.
 • Kalp krizi riskinizi büyük ölçüde azaltır.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmede önemli bir rol oynar.
 • Kolesterol değerlerinizin stabil kalmasını sağlar bunu da içinde bulunan E ve C vitaminleri sayesinde gerçekleştirir.
 • Kırmızı biberde bulunan Kapsaisin maddesi sayesinde prostat tümörleriyle savaşır.
 • Yine Kapsaisin maddesi zona hastalığının ağrılarına iyi gelecektir.
 • Antioksidan deposu olan acı biber salçası felç riskinizi azaltır ve felç riskinin riskine karşı sizi korur.
 • Acı biber salçası kalbinize iyi gelecektir.
 • Yapılan araştırmalara göre stresi azalttığı kanıtlanmıştır. Zinde tutar ve sizi gün boyu enerjik ve mutlu yapacaktır.
 • Acı biber salçasını düzenli kullanımınızda içinde bulunan potasyum, magnezyum, mineral ve tuz ihtiyacınızı karşılayacaktır.
 • Eğer diyabet hastalığına sahipseniz, düzenli olarak acı biber salçası kullanın bu sizin kötü şekerinizi engelleyecektir ve şeker değerinizi normal seviyede tutmanızı sağlayacaktır.
 • Düzenli bir şekilde acı biber salçası kullanımı vücudunuz direncini arttırmanızda yardımcı olacaktır.

A Vitamini Faydaları Ve Zararları

Acı Biber Salçası Zararları

Acı biberin normal şartlarda bir zararı yoktur, ancak aşırı tüketildiğinde yan etkilere ve zararlara uğrayabilirsiniz ya da salçayı kendiniz hazırlıyorsanız ve acı kırmızı biberi fazla kaçırırsanız yine bu etkileri görebilirsiniz.

Aşırı tüketilen acı biber salçası zararları;

 • Mide Yanması, aşırı derecede acı biber salçası tüketirseniz mide ekşimesi ve mide yanmasıyla karşılaşabilirsiniz.
 • Hazımsızlık, Çok fazla kırmızı biber tüketirseniz bu sizde hazımsızlık yaratacaktır, bunu gidermek için maden suyu içebilirsiniz ve daha az acı biber salçası tüketmelisiniz.
 • Gastrit, Sadece acı biber salçasıyla alakası olmasa da çok fazla acı ya da ekşi tüketirseniz gastrit’e yakalanma olasılığınız yükselecektir. Eğer sürekli aşırıya kaçarsanız gastritiniz reflüye ya da ülsere dönüşebilir

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x